As most of you know, we got hacked. Over 1000 bogus accounts were created and thousands of SPAM posts created. While not "cured" we are close. That means the SPAM has been deleted and most bogus accounts have either been banned or deleted. I say most because there are still some out there that will be dealt with when a bogus post is made.

Security measures have been added but some bogus accounts were still being created. For now, the ability to create new accounts has been turned off. If you want an account, send an email message to staff@gt4us.com and include the following information:

  • email address
  • preferred login name
  • temporary password (you will need to change it when you log in)

We will set up your account and email you the information. Once you log in, besides changing your password, we encourage you to fill in your profile information.

Sorry for the inconvenience but that seems to be the way the world works right now.

Living in Guatemala vs. the U.S. -- Part 2

Cost of living comes up a lot. The short answer is "you have more options". I will try to explain those options and then you can pretty much pick your cost of living.

Food

In this area I hear the most "it is more expensive" cries from people who moved here from Gringolandia. For example, I know a person who orders virtually all his food on-line, in cans, and has it shipped here. He spends a lot of money on food. Living in the tropics where food literally grows on trees, this seems strange but it certainly is an option..

You will have no trouble finding a way to spend more money on food yourself so let me address the low-end options. Obvious ones are beans at Q5/lb. and tortillas at 4 for Q1 but there are lots more. Here are a few:

  • Avocados grow here. Expect to find them for between Q1 and Q5 each, depending on the size and the season. Tasty and a great source of good fat. (When I was growing up we had avocado trees so I thought they were free until I actually had to buy one in the U.S.)
  • Lots of fruit grows year -- different fruit at different times of the year. Strawberries and blackberries, for example, will cost Q4 to Q5/lb.
  • Rice, potatoes, sweet potatoes and lots of other starchy foods will cost from Q3 to Q5/lb.
  • I have bought seafood for from Q13/lb (mantaray) to Q65/lb (shrimp). Generally, at the right place and season you can find lots of seafood in the Q20/lb range.
  • Bunches of greens -- from cilantro to swiss chart -- are usually Q1 each with the size adjusted based on current crops.
  • Tomatoes, onions and such are from Q3 to Q6/lb, depending on local supply.

I am "almost vegetarian" but do eat seafood so you will have to check out your own dead animal prices.

If you eat in restaurants there are prices all over the map -- as you would expect. I have other posts about various things such as cheap breakfasts so read them. In general, you can find breakfasts starting at Q10 and lunches at Q25. There are lots of more expensive options and many are well worth it.

Energy

The big difference here is not the cost but the requirements. First, is heating and cooling. When I left Seattle in January 2002 I have spend zero on heating or cooling beyond the occasional use of a fan. In a house with reasonable thermal mass and windows you can open and close, no issues.

The least expensive energy for cooking is gas. Expect to pay about Q100 for 25 lbs. of gas. How long that lasts depends on how much you cook, of course, but for us it is usually 2 to 3 months.

The same goes for hot water. We used 100 lb. cylinders of gas in our bed and breakfast and a flash water heater. The 100 lbs. lasted from 1 to 4 months, depending on how many guests we had.

Electricity is a bit over Q2/kwh. In the bed and breakfast we had bills from Q200 to Q800 per month -- much of that attributable for five refrigerators and a freezer running. Lighting was minimal as most of our lights were LED and 12-13 hour of daylight minimize lighting needs.

Health Care

Here you have choices the cheapest being accept the free care that is available in Centros de Salud and public hospitals. My daughter had an appendix operation and a C-section in the public hospital. The scars are not pretty but it worked.

Beyond that (and I recommend beyond that) there are lots of clinics, doctors, hospitals and options. I don't know the prices but I would guess 1/4 a U.S. price or less for hospitals and "amazingly cheap" for quick consultations.

There are insurance plans available. The one data point I have is called Salud Siempre. Their basic plan for senior citizens is Q830/month. My opinion is that when you are shopping find something local. Something associated with a big U.S.-based insurance company will generally have big U.S-based prices.